• Realizowane projekty w klasach

Realizujemy kilka rodzajów projektów, w zależności od stałych i bieżących potrzeb poszczególnych klas:

1. Zajęcia kreatywno – uspołeczniające – część kreatywna ukierunkowana jest na rozwijanie myślenia twórczego, logicznego oraz analitycznego, poszukiwanie niestandardowych rozwiązań. Część uspołeczniająca ma na celu rozwijanie umiejętności nazywania i rozpoznawania uczuć, zarówno własnych jak i innych osób, kształtowanie empatii, postawy zrozumienia i szacunku dla drugiego człowieka. Celem zajęć jest również kształtowanie współpracy w grupach, praca według wspólnie ustalonych zasad i postawionych granic.

1. Zajęcia kreatywne – to przede wszystkim rozwijanie twórczego myślenia, poszukiwania nowych, niestandardowych rozwiązań. Praca indywidualna, kształtująca umiejętność planowania działań i zarządzania czasem. Praca grupowa ukierunkowana na zawieranie kompromisów na wspólnie ustalonych zasadach.

1. Zajęcia profilaktyczne/ tematyczne/ wychowawcze – realizowane na prośbę wychowawców i nauczycieli, związane z bieżącymi potrzebami klasowymi. Mają charakter doraźny. Mają formę warsztatów lub pogadanek. Realizowane przez cały rok szkolny, w zależności od zgłaszanych potrzeb.

1. Zajęcia z technik efektywnego uczenia się – uczniowie poznają etapy uczenia się, organizacji materiału do pamięciowego opanowania, sztuki robienia notatek. Rozpoznają swój typ uczenia się: wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy, bądź typy mieszane. Zajęcia realizowane od kl. IV.

1. Doradztwo zawodowe – zajęcia dla klas IV – VI, realizowane wg priorytetów zamieszczonych w rozporządzeniu o doradztwie zawodowym w szkole podstawowej

1. Wychowanie do życia w rodzinie – zajęcia realizowane w kl. IV – VIII, według szkolnego programu, sporządzonego w oparciu o rozporządzenie. Zajęcia prowadzone metodą warsztatową.

1. Zajęcia profilaktyczne prowadzone przez Straż Miejską - w ramach realizacji szkolnego programu profilaktycznego

Poniżej przedstawiamy rozpiskę zajęć realizowanych w poszczególnych klasach. Mają one charakter cykliczny, są realizowane w stałych porach, umówionych z wychowawcami.

Zajęcia tematyczne najczęściej są jednorazowe. W zależności od potrzeb klasy mogą być rozszerzane na cykl 2-3 zajęć.

Projekty realizowanie w roku szkolnym 2020/21

kl. I

- cykl zajęć integracyjno – kreatywnych

- terapia ręki

kl. II

cykl zajęć kreatywnych

kl. III a, III b

cykl zajęć kreatywnych

kl. IV

cykl zajęć „Jak się uczyć?”: podstawy efektywnego uczenia się;

- zajęcia z doradztwa zawodowego

kl. V

zajęcia tematyczne realizowane według bieżących potrzeb;

- cykl zajęć „Jak się uczyć?”: poznanie technik efektywnego uczenia się;

- zajęcia z Wychowania do życia w rodzinie

- zajęcia z orientacji zawodowej

kl. VI

cykl zajęć „Jak się uczyć”: poznanie technik efektywnego uczenia się

- zajęcia tematyczne realizowane według zgłaszanych potrzeb;

- zajęcia z doradztwa zawodowego

kl. VII a, VII b

zajęcia tematyczne realizowane według bieżących potrzeb